ایران از کشورهای مورد علاقه پرنده نگران جهان – سکونت گاه انسانی

ایران با داشتن ۵۴۸ گونه پرنده دارای پتانسیل های زیادی برای جذب توریست پرنده نگر است و یکی از کشورهای مورد علاقه برای پرنده نگران در جهان به شمار می رود
پرنده نگری از دهه ۸۰ شمسی با فعالیت تعدادی از کارشناسان محیط زیست و علاقمندان به طبیعت وارد ایران شد و اکنون نسبت به آن زمان فراگیرتر شده است، البته در تهران و به صورت محدودتر کرج در یک یا دو پارک کانکس های پرنده نگری إیجاد شده است و معمولا هر پنج شنبه تور پرنده نگری نیم روزه رایگان با حضور کارشناس این حوزه برگزار می شود. علاوه بر این برخی موسسات آموزشی فعال در حوزه طبیعت، علاوه بر دوره های راهنمایان طبیعت گردی، دوره های تخصصی آشنایی با حیات وحش و پرنده نگری را نیز برگزار می کنند.

فرزانه هاشمی کارشناس ارشد اکوتوریسم اظهار کرد: پرنده نگری از زیرشاخه های مهم اکوتوریسم است که افراد علاقمند به آن با داشتن یک دوربین چشمی و یک کتاب راهنما می توانند از این فعالیت با تماشای پرندگان لذت ببرند. کشور ما از نظر تنوع گونه های پرنده، رتبه بسیار خوبی دارد، به طوری که طی نیم روز در یکی از پارک های تهران می توانید تنوع خوبی از پرندگان را مشاهده و رکورد کنید.

در دنیا دولت ها از طریق پرنده نگری به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد و نه تنها مردم شهرنشین بلکه جامعه محلی آنها در بسیاری از روستاها از پرنده نگری درآمد کسب می کنند، اما در ایران تاثیر پرنده نگری بر اقتصاد بسیار ناچیز است و این امر ریشه در عدم آگاهی، عدم فرهنگ سازی و عدم بسترسازی درست برای استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های ما دارد که در نتیجه می تواند موجب عدم انتفاع جوامع محلی شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

ایران با داشتن ۵۴۸ گونه پرنده دارای پتانسیل های زیادی برای جذب توریست پرنده نگر است و یکی از کشورهای مورد علاقه برای پرنده نگران در جهان به شمار می رود.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی نزدیک به ۳۲۸ گونه پرنده أعم از مهاجر و بومی تا مهرماه امسال رکورد شده است، افزود: ما در حوزه پرنده نگری باموقعیت جغرافیایی خاص و اکوسیستم های متنوع و حدود ۱۰۵ مکان مهم برای پرندگان از تنوع خوبی برخوردار هستیم اما باید اشاره کرد که پرنده نگری هنوز در کل کشورمان و بین مردم جانیفتاده است هرچند که در بین جامعه محیط زیستی کشور، طبیعت دوستان و در مدارسی که محیط زیست به صورت فوق برنامه تدریس می شود، شناخته شده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *