ناصر تقوايي: اصغر فرهادی کارگردان خوبی است – سکونت گاه انسانی

روزنامه اعتماد: سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر شنبه ١٤ بهمن با پاسداشت و قدردانی از یک عمر فعالیت هنری سه چهره شناخته شده سینمای ایران آغاز به کار کرد
پس باید گفت دوستان! حالِ ناخدای محبوب و محجوب سینمای ایران خوب است اما ده‌ها عنوان داستان، فیلمنامه و کتاب حاصل سال‌ها حیات هنری‌اش چشم انتظار مانده‌اند تا چنان که تقوایی همواره رویایش را داشته منتشر شوند. ‌ای کاش سینمای ایران و وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در این روزهای جشن و جشنواره پیگیر سرنوشت موسسه‌ای باشند که ناصر تقوایی سال‌هاست سودای راه‌اندازی‌اش را در سر دارد.

روزنامه اعتماد: سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر شنبه ١٤ بهمن با پاسداشت و قدردانی از یک عمر فعالیت هنری سه چهره شناخته شده سینمای ایران آغاز به کار کرد. احسان کرمی که اجرای مراسم افتتاحیه را برعهده داشت برای سلامتی جمعی از هنرمندان سینما آرزوی سلامت و بهروزی کرد و در ادامه هم نوبت به اکبر عبدی رسید تا از چهره‌هایی همچون ناصر تقوایی، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، شهلا ریاحی، محمدعلی کشاورز و احمد پژمان یاد و برای آنها آرزوی سلامت کند. هنرمندانی که با نگاهی گذرا متوجه سال‌ها غیبت‌شان از به‌اصطلاح مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور خواهیم شد و در میان این اسامی غیبت ناخدای سینمای ایران قطعا یک خسران جدی است.
تقوایی در پاسخ به این پرسش که آیا سینمای این روزهای ایران را دنبال می‌کند یا نه به «اعتماد» می‌گوید: «سینمای ایران را کمتر دنبال می‌کنم چون فیلم‌های چندان با کیفیتی ساخته نمی‌شوند و به نظرم آخرین کارگردان خوبی که با آثارش مواجه شدم، اصغر فرهادی است.»

اظهارنظرها پیرامون سلامت ناصر تقوایی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر نگرانی‌هایی در پی داشت که موجب شد برای دریافت اطلاعات بیشتر از احوال این روزهای کارگردان صاحب سبک سینمای ایران با او تماس بگیریم؛ تماسی که با خنده‌های از ته قلب کارگردان «آرامش در حضور دیگران» همراه بود و او تا پایان گپ و گفت کوتاه‌مان چند بار تاکید کرد که حالش بسیار خوب است: «این روزها احوالم از وقتی متولد شدم هم بهتر است» اما…!

موسسه فرهنگی – هنری ناصر تقوایی مدت‌ زیادی است که ثبت شرکت‌ها شده اما چند سال گذشته را در پیچ‌وخم راهروهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت سر گذاشته است. مرضیه وفامهر، همسر این هنرمند اوایل امسال در گفت‌وگویی با ایلنا اعلام کرد: «پروانه‌ فعالیت موسسه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود اما درباره موسسه هنری تقوایی این اتفاق نیفتاده و دو سال است این موسسه بلاتکلیف مانده است.»

یک یادآوری

حالا چندسالی است که آرزوی مواجهه با یکی دیگر از تجربه‌های تصویری‌ این کارگردان به دل دوستداران سینما مانده است. به ویژه که با آغاز دو پروژه «چای تلخ» و «زنگی و رومی» بذر امید در دل‌ها کاشته شد اما هر دو تجربه در نهایت نیمه‌کاره باقی ماند. به این ترتیب ١٦ سال از اکران آخرین ساخته ناصر تقوایی – کاغذ بی‌خط ١٣٨٠- می‌گذرد. ١٦ سالی که هر یک سالش می‌توانست برای سینمای ایران غنیمت باشد، اگر شرایط فعالیت هنری و آموزشی برای هنرمندان صاحب‌سبک و آزمون پس‌داده فراهم می‌شد. تقوایی می‌گوید: «مدتی قبل یک دوره‌ آموزشی سینمایی برای بچه‌ها برگزار کردم و مدتی است مشغول گردآوری مطالب آن دوره آموزشی برای انتشار هستم. » اما آیا شرایط انتشار این مجموعه‌ها فراهم می‌شود؟

سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر آغاز به کار کرد اما بهتر نبود به‌جای آرزوی سلامت اندکی به تسهیل فعالیت فرهنگی – هنری بزرگان سینما فکر می‌کردیم؟ ناصر تقوایی ناخواسته به تمام این نگرانی‌ها پاسخ روشنی می‌دهد: «زندگی‌ام برعکس است دیگر؛ از پیری به جوانی حرکت می‌کنم، خلاصه که احوالم خیلی خوب است.»

این اتفاق در حالی رخ داده که بعد از تصویب اساسنامه، انجام استعلام‌های مورد نیاز و انتخاب هیات‌مدیره موسسه فرهنگی – هنری ناصر تقوایی ثبت شده ولی وزارت ارشاد مجوز فعالیت موسسه را صادر نمی‌کند.

وفامهر آن زمان حتی برای پیگیری دریافت مجوز فعالیت موسسه فرهنگی – هنری تقوایی به رضا صالحی امیری، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه نوشت. او در این باره گفته است: «برای وزیر نامه نوشتم اما نمی‌دانم که این نامه در نهایت به دست آقای صالحی‌امیری رسید یا نه؟ می‌خواستم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت بگیرم و راجع به این موضوع با ایشان صحبت کنم چون مقدار زیادی از کارهای آقای تقوایی هست که باید منتشر شود. برای من مهم است که هرچه سریع‌تر این اقدامات را انجام دهم اما متاسفانه دو سال است که در این مرحله مانده‌ایم. می‌دانید که وقتی از مرحله صدور پروانه موسسه از سوی وزارت ارشاد بگذریم، کارهای بعدی بسیار سنگین می‌شود.»

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *