۱۲۰ هزار قنات در ایران مستند سازی شده است – سکونت گاه انسانی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مستند سازی نزدیک به ۱۲۰ هزار قنات در کشور خبر داد که ۸۳ هزار رشته آنها شرایط بهره برداری ندارد
طالبیان در ادامه به ساخت و سازها در بافت تاریخی شهر زواره اشاره کرد و از شهرداری و میراث فرهنگی خواست با دقت در صدور مجوزها، اجرای ساخت و سازها را به سبک تاریخی انجام دهند.

شهرستان اردستان از یک اثر جهانی، ۶۷ اثر تاریخی ثبت ملی، ۲ بافت تاریخی و سه کمپ کویرنوردی برخوردار است. این شهرستان در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع می باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

اجازه حفر چاه های عمیق در دوران ستم شاهی با دادن یارانه منجر به خشک شدن بسیاری از قنات ها در نقاط مختلف کشور شد و امروز همه مردم و مسئولان وظیفه دارند در نگهداری از این شاهکارهای با ارزش مهندسی و تاریخی کوشا باشند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: قنات قصبه نیز با داشتن یک مادر چاه با عمق بیش از ۳۰۰ متر متعلق به دوره هخامنشیان و قنات بلده فردوس با ۱۵ مادر چاه به عنوان نمادی از تخصص و سخت کوشی ایرانیان در ۲ هزار و ۵۰۰ سال پیش به ثبت جهانی رسیدند.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور بیان کرد: قنات مون اردستان سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی و سال ۱۳۹۵ در فهرست جهانی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) به ثبت رسیده است.

محمد حسن طالبیان در حاشیه بازدید از اثرهای تاریخی اردستان به خبرنگاران این شهرستان گفت: ۳۷ هزار رشته قنات هم اکنون در کشور زنده و دارای آب هستند و تا کنون ۱۱ مورد از میان قنات های موجود ثبت جهانی شدند.

سه رشته قنات نیز از استان اصفهان در فهرست میراث جهانی ثبت شدند که در این میان قنات ۲ طبقه مون اردستان بی مانندترین قنات در جهان محسوب می شود.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مستند سازی نزدیک به ۱۲۰ هزار قنات در کشور خبر داد که ۸۳ هزار رشته آنها شرایط بهره برداری ندارد.

قنات زارچ یزد نیز با نزدیک به سه هزار سال قدمت و بیش از ۸۳ کیلومتر درازا، طولانی ترین قنات ساخته دست بشر می باشد که با عبور از زیر شهر یزد آب زارچ را تامین می کند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر یکروزه خود به اردستان از کاخ سرهنگ آباد، قنات ۲ طبقه مون و مسجد بن کویه زواره در این شهرستان دیدن کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *